
Czym jest FOMO?
FOMO to syndrom, który staje się zjawiskiem wzbudzającym coraz większe zainteresowanie wśród badaczy ze względu na coraz większą skalę występowania i nasilenia. Wiąże się z natłokiem informacji napływających z różnych internetowych źródeł, urządzeń mobilnych i platform społecznościowych. Wiąże się mocno z obecnie wykształconym stylem życia, który zakłada ciągłe połączenie z internetem i praktycznie nieustannego otrzymywania bodźców. Sądzisz, że FOMO może Cię dotyczyć? Sprawdź, z jakimi konsekwencjami się wiąże i jak sobie z nim radzić.
FOMO – co to jest?
FOMO to akronim od Fear Of Missing Out – terminu, który w języku polskim jest tłumaczony jako lęk przed odłączeniem lub lęk przed odcięciem od internetu. Odczuwamy dyskomfort, który jest związany ze świadomością, że inne osoby (np. znajomi na Facebooku) świetnie się bawią, a my jesteśmy od nich odcięci – nie jesteśmy z nimi połączeni, nie otrzymujemy na bieżąco informacji o tym, co robią.
Objawy syndromu FOMO
Syndrom FOMO wiąże się z ciągłym sprawdzaniem komputera i telefonu – bycie „online” przez większość czasu. Nierzadko oznacza to uzależnienie od poszczególnych aplikacji i staranie się pozostania w kontakcie ze znajomymi przez cały czas. Objawia się to sięganiem po telefon praktycznie w każdej sytuacji – od razu po przebudzeniu, podczas jazdy komunikacją miejską, podczas spotkań ze znajomymi, tuż przed snem. W przypadku „odłączenia się” i wylogowania pojawia się lęk związany z poczuciem, że nie ma się możliwości na nawiązanie interakcji. Dyskomfort jest tak silny, że jednostka chce ponownie połączyć się z internetem tak szybko, jak będzie to możliwe.
Pochodzenie efektu FOMO
FOMO to termin stosunkowo nowy – wykształcił się mniej więcej w połowie lat 90. XX w., kiedy Dan Herman opisał go jako „obawę przed niewykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości”. Początkowo FOMO nie było kojarzone jedynie z portalami społecznościowymi, ale szybko to właśnie powiązanie zostało wykształcone. Nie da się bowiem ukryć, że w przeciągu ostatnich lat wpływ social mediów na ludzkie życie jest ogromny i determinuje szeroką gamę zachowań.
Sposoby radzenia sobie z FOMO
Osoby, które doświadczają FOMO, często mają problem z zarządzaniem własnym czasem. Dobrze jest, gdy postarają się ustalać własne priorytety i ich trzymać. Pomaga im również nawiązywanie i utrzymywanie relacji poza internetem oraz dbanie o własny rozwój i zainteresowania. W uwalnianiu się od nawyku poświęcania dużej ilości czasu w internecie pomaga też zdobycie informacji na temat wpływu tego środka przekazu na człowieka i jego psychikę oraz zdanie sobie sprawy z tego, że wykreowany przez ludzi świat w mediach społecznościowych jest upiększony i stanowi tylko wycinek z ich życia. Niezmiernie ważne jest analizowanie ilości czasu spędzanego w mediach społecznościowych i wyrabianie w sobie umiejętności samokontroli.
FOMO, jako zjawisko dotykające sporą ilość ludzi, jest coraz szerzej dyskutowane. Wraz z upowszechnianiem się wiedzy i badań naukowych o jego wpływie na życie człowieka, coraz więcej osób zaczyna weryfikować swoją relację z social mediami. Daje to nadzieję na stopniowe zwiększanie świadomości społecznej w tym temacie oraz coraz zdrowszego podejścia do korzystania z internetu.