Dlaczego Twoje wynagrodzenie nie rośnie — 8 najczęstszych powodów

Dowiedz się, dlaczego nie zarabiasz więcej pieniędzy i napraw sytuację.

Wstydzisz się prosić o podwyżkę

W interesie firmy leży, aby płacić Ci mniej, więc to Ty musisz przejąć inicjatywę. Może się zdarzyć, że Twoi szefowie po prostu nie wiedzą, że nadszedł czas na podwyżkę. Nie bój się o tym mówić, ale rób to w odpowiedni sposób: zawsze przedstawiaj mocne argumenty.

Jak to naprawić?

Zaplanuj rozmowę z szefem, wybierając odpowiedni czas. Zrób plan rozmowy, notując wszystkie kluczowe punkty, aby niczego nie pominąć.

Pamiętaj, aby wymyślić argumenty, które uzasadnią podwyżkę Twojego wynagrodzenia. Może to być nadmierna realizacja planu, zwiększenie uprawnień, sytuacja na rynku itp. Wszystkie powody powinny być obiektywne, żadne „tak mi się wydaje” czy „specjaliści na moim poziomie są zwykle więcej warci”.

Poprzyj to, co mówisz, faktami i liczbami. Określ także, o ile więcej chciałbyś otrzymywać wynagrodzenia i podaj konkretną kwotę.

Wcześniej prosiłeś o podwyżkę, nie podając istotnych argumentów

Ostatnim razem nie uzasadniłeś potrzeby podwyżki. Twoi szefowie nadal uważają, że na to nie zasługujesz. Trzeba więc zmienić sposób myślenia kierownictwa i przygotować się do tego, że nie będzie to łatwe.

Jak to naprawić?

Podobnie jak w poprzednim przypadku, opracuj plan i przemyśl swoje argumenty. Tym razem nie masz marginesu błędu — wszystkie argumenty muszą być żelazne i działać na Twoją korzyść.

Nie rozwijasz swoich umiejętności

Specjalista, który się nie rozwija, nie może ubiegać się o podwyżkę wynagrodzenia. W większości branż charakter pracy zmienia się bardzo szybko, trzeba więc stale pozostawać na bieżąco.

Jak to naprawić?

Weź udział w kursie odświeżającym, weź udział w seminarium, przeczytaj specjalistyczną literaturę i obejrzyj filmy szkoleniowe. Dobrze jest, jeśli masz potwierdzenie zdobytej wiedzy, np. certyfikat lub rekomendację nauczyciela.

Obawiasz się rozszerzenia zakresu swoich obowiązków

To, że dobrze wykonujesz swoje codzienne obowiązki, nie oznacza, że musisz otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Ale jeśli nie boisz się przyjmować nowych obowiązków, wykazując zainteresowanie efektem końcowym i chęć rozwoju, to już inna sprawa.

Jak to usprawnić?

Wykonywanie zadań pośrednich (takich, do których pracownik ma kompetencje, ale nie należy do jego zakresu obowiązków), podejmowanie samodzielnych decyzji i pełnienie funkcji kierowniczych. To ostatnie pozwoli Ci przejść drogę od szeregowego specjalisty do kierownika, a Twoje wynagrodzenie ma szansę wzrosnąć dwu- lub trzykrotnie.

Milczysz o tym, że ilość pracy wzrosła

Kiedy podejmowałeś pracę, Twoje obowiązki mogły nie obejmować wszystkich tych rzeczy, które robisz dzisiaj. Nie bój się powiedzieć o tym swoim przełożonym.

Jak temu zaradzić?

Porozmawiaj z szefem i powiedz mu, czego teraz robisz więcej. Nie powinno to jednak brzmieć jak skarga. Nie, nie masz nic przeciwko temu, by pracować więcej, nie żądasz, by zdejmowano z Ciebie nowe zadania. Jesteś zainteresowany rozwojem i wnoszeniem większej wartości do firmy, ale chcesz więcej zarabiać. Istnieje tu bezpośrednia zależność i trzeba o tym mówić. Normalny menedżer zda sobie sprawę, że nadszedł czas, aby podnieść pensję.

Twój szef nie wie, że stałeś się bardziej wydajny

Sprzedaż wzrasta, klienci są zadowoleni, firma dostaje więcej pieniędzy. Szefowie są z tego zadowoleni i nie zawsze chcą dociekać, dlaczego tak się dzieje.

Nie bójcie się powiedzieć, że się do tego przyczyniliście. To osobista skuteczność każdego pracownika decyduje o sukcesie całej firmy.

Jak to zaleczyć?

Przygotuj raport na temat swoich wyników w ostatnim miesiącu. W ten sposób można jasno przedstawić wyniki kierownictwu (realizacja planu, osiągnięcie KPI), a oferta podwyżki będzie miała sens.

Osiągnąłeś pułap wynagrodzenia dla tego stanowiska w tej firmie

Sytuacja, która wymaga drastycznego rozwiązania. Negocjacje z szefem w sprawie podwyżki są tu bezskuteczne, ponieważ pensja ma swój limit. Przekraczanie jej jest korzystne dla Ciebie, ale nie dla firmy. Należy o tym pamiętać.

Jak można to rozwiązać?

Można to zrobić na dwa sposoby: zmienić pracę lub ubiegać się o awans w ramach tej samej organizacji. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, przygotuj CV, zbadaj rynek i poszukaj najciekawszych możliwości. W drugim przypadku należy porozmawiać z przełożonym, opisać sytuację i wspólnie spróbować znaleźć dla pracownika nowe stanowisko.

Twoja pensja i tak jest wyższa od rynkowej

W tym przypadku nie ma sensu prosić o więcej, ale nie zaszkodzi zejść na ziemię. W pogoni za wyższymi zarobkami ryzykuje się utratę tej jedynej, którą się ma, a o której inni specjaliści tylko marzą. Jednocześnie nie ma gwarancji, że po zakończeniu pracy będzie można odzyskać dochody.

I co teraz?

Domaganie się więcej w tej firmie jest głupie. Ale jeśli z jakiegoś powodu nadal musisz zwiększyć przychody, poszukaj innych rynków (na przykład rozważ oferty pracy w zachodnich organizacjach).

Next post Jak powinna wyglądać kultura organizacyjna firmy?