KWALIFIKACJE ZAWODOWE

Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe — efektywne sposoby

Niezależnie od tego, w jakim sektorze pragniesz znaleźć pracę, niezbędne jest posiadanie konkretnych kompetencji. Dzięki temu będziesz postrzegany jako specjalista w danej branży i łatwiej będzie Ci znaleźć dobrze płatną posadę. Metod, by je zyskać, jest wiele. Najpierw jednak musisz zdecydować, jakie kwalifikacje są wymagane w wybranym przez Ciebie zawodzie.

Czym są kwalifikacje zawodowe?

Kwalifikacje zawodowe, zwane też kompetencjami twardymi, to wiedza, umiejętności zawodowe oraz kompetencje społeczne i personalne, które umożliwią Ci samodzielne wykonywanie zadań zawodowych.  Są one niezbędne, byś prawidłowo realizował powierzone zadania. Ponieważ rynek pracy nieustannie się zmienia, ważne jest, byś regularnie się rozwijał i podnosił swoje kompetencje. Dzięki temu zawsze będziesz w stanie sprostać wymaganiom potencjalnych pracodawców i nie będziesz miał problemów ze znalezieniem wymarzonej posady.

Jeśli już wiesz, jaki zawód Cię interesuje, możesz przejrzeć oferty pracy i dowiedzieć się, jakie dodatkowe wymagania mają pracodawcy szukający osób na dane stanowisko. To z pewnością ułatwi ci ścieżkę rozwoju.

Metody na podniesienie kwalifikacji zawodowych

W dzisiejszych czasach, kiedy pandemia postawiła cały świat na głowie i spopularyzowana została forma nauki on-line, zdobywanie nowych kwalifikacji jest łatwiejsze, niż kiedykolwiek. Coraz więcej platform oferuje kursy i szkolenia w tej właśnie formie, dzięki czemu możemy rozwijać się, nie wychodząc z domu. Ponadto wiele z nich jest całkowicie za darmo, a mimo to po ich ukończeniu otrzymamy certyfikat.

Również uczelnie dopasowały się do nowej rzeczywistości i nauka przez Internet stała się w nich chlebem powszednim. Dzięki temu możesz się uczyć z dowolnego miejsca na ziemi i nie musisz tracić czasu na dojazdy.

Jeśli jednak masz wątpliwości co do efektów kształcenia w takiej formie, możesz postawić na naukę w trybie stacjonarnym.

A co z tymi, którzy wolą uczyć się poprzez praktykę, ale nie mogą znaleźć pracy, ponieważ dopiero skończyli studia i nie mają doświadczenia w wyuczonym zawodzie? Tu z pomocą przychodzą urzędy pracy, które oferują różne szkolenia i kursy, oraz staże, finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Na czym polega taki staż, jak go dostać i jakie daje możliwości?

Ta forma aktywizacji zawodowej jest dostępna po zarejestrowaniu się w Urzędzie Pracy. Pracownik urzędu proponuje nam konkretny staż, wybierany na podstawie naszego wykształcenia (warunkiem jest minimum średnie wykształcenie) następnie generuje dla Ciebie skierowanie, z którym musisz stawić się na rozmowie z przyszłym opiekunem stażu. Gdy Twój opiekun Cię zaakceptuje, wracasz do urzędu z zatwierdzonym skierowaniem i podpisujesz umowę stażu.

W przypadku staży finansowanych ze środków UE to urząd wypłaca Ci stypendium- otrzymujesz je raz w miesiącu, w terminie wskazanym w umowie stażu, po uprzednim złożeniu u PUP listy obecności za dany miesiąc.

Niektóre programy przewidują zatrudnienie po zakończeniu nauki, najczęściej miesięczne, ale jeśli spodobasz się swojemu opiekunowi stażu, istnieje możliwość, byś został w pracy na stałe.

Kursy i szkolenia — postaw na rozwój

Niezależnie od tego, jaką formę podnoszenia kwalifikacji wybierzesz, na pewno będzie ona dobrym wyborem, ponieważ dzięki niej poszerzysz zakres wiedzy i zdobędziesz nowe umiejętności. Pamiętaj jednak, by wybierać sprawdzone uczelnie i ośrodki szkoleniowe, oraz by sprawdzić wcześniej program nauczania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dane szkolenie spełni twoje oczekiwania.

FOMO Previous post Czym jest FOMO?
PERSONALIZACJA MARKI Next post Personalizacja marki – jak to dobrze zrobić?