Top 5 błędów rysunkowych

Początkujący artysta popełni wiele błędów podczas tworzenia swoich pierwszych prac. Każdy uświadomiony błąd pozwala się jednak rozwijać i nie popełniać go kolejnym razem. By osiągnąć naprawdę dobre efekty należy wytrwale pracować i szlifować swój warsztat, przykładając dużą uwagę do perfekcji. Dobry nauczyciel rysunku, kursy czy lektury o tej tematyce zapewne pomogą uniknąć różnych nieprawidłowości. Kluczem do perfekcji są natomiast samodzielne i konsekwentne ćwiczenia. Oto 5 najczęściej popełnianych błędów rysunkowych, których warto unikać, by rozwijać swoje artystyczne talenty. 

Martwa natura bez naturalności

Martwa natura to tematyka powszechna i często wybierana przez początkujących artystów. Statyczna kompozycja przenoszona na papier za pomocą ołówka przedstawia naturalnie wyglądające przedmioty. To co widzi artysta, dokładnie w ten sam sposób powinno być przedstawione na rysunku. Dużym błędem jest korzystanie z narzędzi takich jak cyrkiel czy linijka, które tylko w teorii mają pomóc. Kształty stworzone za ich pomocą nie oddają materialnych cech rysowanego obiektu. Żaden owoc nie jest perfekcyjnie okrągły, a idealnie proste linie przeważnie nie występują w rzeczywistości. Jeszcze inną kwestią jest szkodliwy wpływ korzystania z takich narzędzi. Ręka przyszłego artysty nie ma szansy nauczyć się odtwarzania kształtów na rysunku, gdy ten chętnie korzysta z dodatkowej pomocy.

Nieodpowiednie rozcieranie   

Rozcieranie linii samo w sobie nie jest czymś złym. Wprawionej osobie, z odpowiednimi narzędziami, takimi jak wiszer, może wyjść ciekawy i korzystny efekt. Trąc węgiel, pastel czy kredę na kartce w niepoprawny sposób amator może spowodować zniszczenie swojej pracy Niestety wielu początkujących twórców upodobało sobie ten sposób, zabierając się do niego od złej strony. Rysunek, którego linie zostały roztarte palcem i bez przemyślenia, może stać się niechlujny. Palec jest nieprecyzyjny przez co ryzykuje się pobrudzeniem pracy, czyniąc ją nieestetyczną. Nie daje również pełnej kontroli, dlatego efekt końcowy staje się nieprzewidywalny i często nie da się naprawić popełnionego błędu. 

Jeśli nie chcesz popełniać błędów podczas nauki rysowania koniecznie przeczytaj artykuł pt. “7 błędów w nauce rysunku”.

Prosto-krzywa linia

Wprawa w rysowaniu zamierzonych kształtów, to główny cel osoby chcącej nauczyć się rysować. Wyćwiczenie ręki w taki sposób, by bez problemu przenosić widziane obiekty na kartkę wymaga dużo pracy i nie jest tak proste jak się wydaje. Rysowanie prostej linii może z pozoru wyglądać banalnie, jednak by bez problemu ją stworzyć potrzeba sporo ćwiczeń. Idealnie proste linie tworzone od ręki, przydatne są głównie w rysowaniu architektury. Niepewna i chwiejna ręka zostanie wyłapana nawet przez niedoświadczone oko, przez co odbiór rysunku może być nienajlepszy. Rysując linie całą ręką, nie samym ruchem dłoni, początkujący artysta szybko dojdzie do wprawy. 

Nieodpowiednie proporcje

Jednym z większych błędów jest odwzorowanie złych proporcji rysowanego obiektu. Niestety wiele początkujących rysowników próbuje odtworzyć na papierze to co widzi bez głębszych obserwacji, wniosków oraz przydatnych wskazówek. Efekt jest taki, że przedmioty, postacie czy detale przedstawione na dziele są karykaturalne, nienaturalne i zaburzają ogólny odbiór pracy. Najlepszym i najbardziej popularnym sposobem na odzwierciedlenie proporcji jest posłużenie się ołówkiem jako miarą. Należy wyprostować i wyciągnąć rękę przed siebie i zamykając jedno oko ustawiamy ołówek tak, by jego górna część znalazła się tam, gdzie zaczyna się mierzony przedmiot. Punkt kończący obiekt zaznaczamy przykładając kciuk do ołówka. Ten sposób pomaga zaobserwować orientacyjne proporcje między poszczególnymi elementami obiektu, np. głowa to cały ołówek, natomiast nos będzie stanowił 1/5.

Zła kolejność

Wiele osób łapiących za ołówek i nie znających zasad, od razu próbuje rysować obiekt, tak jak go widzi. Kończy się to tym, że rysunek pozbawiony jest proporcji i zawiera liczne błędy. Pierwszą czynnością zaczynając rysunek jest wykonanie szkicu. Wiele osób uważa, że szkicowanie jest zarezerwowane dla słabych i nieumiejętnych artystów, którzy nie potrafią od razu stworzyć dzieła. Nic bardziej mylnego, ponieważ to właśnie doświadczeni rysownicy wiedzą jak ważną rolę pełni zarysowanie na kartce widzianego obiektu. Szkic uczy cierpliwości, pomaga wyłapać błędy i szybko je naprawić. Zaczęcie rysunku w ten sposób świadczy o świadomości i chęci stworzenia wartościowego dzieła, pod kątem estetyki i warsztatu. Dopiero gdy szkic zostanie ukończony i zaakceptowany przez rysującego, można zacząć nanosić na niego kolejne szczegóły. Detale, takie jak nadawanie tekstur zostawia się na koniec. Chcąc narysować oko, należy zacząć od prostych geometrycznych brył i stopniowo przechodzić do określania bardziej precyzyjnego kształtu. Tak powinno podejść się do każdego elementu, ścierając powoli delikatne linie szkicu. Szczegóły takie jak tęczówka, rogówka czy rzęsy powinny być dopracowywane na końcu. To pozwala dobrze zaplanować pracę oraz osiągnąć oczekiwany efekt, dlatego początkujący artyści powinni wykonywać wiele szkiców.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu o nauce rysunku dla początkujących pt.”Nauka rysunku dla początkujących – fajne porady”.

Previous post Kwestie suplementacji pod kątem treningu
Next post Jak wygląda recykling paneli fotowoltaicznych?